Każdy człowiek sukcesu wie, jak zachować się w danej sytuacji

13 nawyków milionerów, którzy sami doszli do sukcesu

4 minutes, 51 seconds Read

Codzienne nawyki mają znaczący wpływ na sukces milionerów. W książce “Change your habits, change your life” opisuje je Thomas C. Corley, który przez 5 lat badał zachowania biednych i zamożnych.

1. Ciągle czytają

Bohater "Jestem Bogiem" potrzebował dużo czytać mimo cudownej tabletki

Bogaci wolą się edukować, niż oddawać rozrywkom. Z badań Corleya wynika, że aż 88 proc. bogatych poświęca co najmniej 30 minut dziennie na edukację lub czytanie. – Większość z nich nie czyta dla przyjemności. Bogaci robią to, żeby zdobywać wiedzę – wyjaśnia Corley. Milionerzy sięgają głównie po trzy rodzaje książek: biografie ludzi sukcesu, publikacje o rozwoju osobistym oraz dzieła historyczne.

2. Ćwiczą

Prawdziwi ludzie sukcesu nie zaniedbują swojego rozwoju fizycznego. 76 proc. z nich na ćwiczenia poświęca co najmniej 30 minut lub więcej. Zazwyczaj w swoich treningach zawierają jakikolwiek element kardio jak bieganie, jogging czy jazda na rowerze.

Jak tłumaczy Corley, ćwiczenia wytrzymałościowe są dobre nie tylko dla ciała, ale również dla mózgu. Poprawia się metabolizm, krążenie krwi i samopoczucie. Systematyczna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych nawyków, który powinniśmy w sobie wyrobić.

3. Wstają wcześnie rano

Milionerzy wstają trzy godzin przed ich rozpoczęciem dnia pracy

Prawie 50 proc. badanych bogatych wstaje co najmniej trzy godziny przed właściwym rozpoczęciem dnia w pracy. Robią to, żeby z samego rana uporać się z zadaniami, które po prostu muszą wykonać w ciągu dnia. W ten sposób są odporni na wszelkie nagłe zmiany w planach – nawet jeśli utkną w korku czy znacznie przedłuży im się spotkanie, mają komfort psychiczny, że nie zaburzy to już wykonywania ich głównych zadań – tłumaczy Corley.

4. Mają różne źródła dochodu

Każdy milioner ma więcej niż jedno źródło dochodu

Milionerzy, którzy sami doszli do fortuny, praktycznie nigdy nie polegają na jednym źródle dochodu. Rozwijają różne – “Trzy” wydaje się w tej kwestii magiczną liczbą w moich badaniach. Aż 65 proc. bogatych posiadało przynajmniej trzy różne źródła dochodu, które miały pracować na ich pierwszy milion dolarów – wspomina Corley. Najbogatsi czerpią finansowe korzyści m.in. z wynajmu mieszkań, inwestycji na giełdzie czy udziałów w innych, pobocznych biznesach.

5. Spędzają czas z innymi ludźmi sukcesu

Bohaterowie "Big Short" dzielili cel i osiągnęli dzięki temu wspólny sukces

Odnosisz taki sukces jak ludzie, z którymi spędzasz czas najczęściej — twierdzi Corley. Bogaci jego zdaniem zawsze poszukują osób zorientowanych na realizację celów, ale zarazem optymistycznych, entuzjastycznych, które mają pozytywne nastawienie mentalne. Jednocześnie należy unikać ludzi nastawionych negatywnie – ich destrukcyjne podejście będzie powstrzymywać nas przed osiąganiem sukcesu.

6. Pomagają innym osiągać sukces

Bono wspiera Afrykę nie tylko finansowo, tu z ekonomistą Georgem Ayitteyem z Ghany

Najlepszy sposób na stworzenie swojej grupy to oferowanie pomocy innym zorientowanym na sukces osobom — przekonuje Corley. Jak dodaje, pomaganie takim osobom nas samych również pcha w stronę realizowania swoich celów. Badacz zaznacza jednak, że nie należy pomagać zawsze i każdemu, a tylko osobom optymistycznym i podążającym za sukcesem. Inaczej będzie to pomoc bezproduktywna.

7. Znajdują mentora i korzystają z jego rad

Dla Billa Gatesa mentorem był i jest... Warren Buffett

Znalezienie mentora stawia cię na szybkiej ścieżce do kumulowania bogactwa – pisze Corley. Z jego badań wynika, że mentor zazwyczaj robi coś więcej, niż tylko pozytywnie wpływa na myślenie. – Oni regularnie i aktywnie uczestniczą w twoim sukcesie, ucząc, co powinieneś i czego nie powinieneś robić. Dzielą się najbardziej wartościowymi lekcjami ze swojego doświadczenia – tłumaczy badacz.

8. Podążają tylko za swoimi celami

CEO Tesli Elon Musk uważa, że nie prowadzi biznesu, tylko realizuje swoje pasje

Tylko realizując swoje plany, tworzymy długotrwałe szczęście i co za tym najczęściej idzie – również wtedy najlepiej akumulujemy kapitał. Według Corleya zbyt wiele osób podąża za marzeniami innych ludzi, na przykład rodziców. Tymczasem milionerzy sami wyznaczają sobie cele na podstawie własnych pasji. – Pasja daje energię i skupienie niezbędne do pokonywania przeszkód – dodaje specjalista.

9. Szukają krytyki

Ludzie sukcesu zawsze poszukują feedbacku - to podstawa rozwoju

Strach przed krytyką sprawia, że nie poszukujemy informacji zwrotnych u innych osób, ale feedback jest kluczowym elementem rozwoju. – To on pomaga ci dowiedzieć się, co robisz dobrze, a co źle, czy jesteś na właściwym torze – wyjaśnia Corley. Jak dodaje, zarówno pozytywny, jak i negatywny feedback są podstawą uczenia się i rozwoju.

10. Entuzjastycznie podchodzą do życia

Miliarder Richard Branson rzadko kiedy widziany jest bez uśmiechu

Długofalowy sukces możliwy jest tylko z pozytywnym nastawieniem. – W moich badaniach taka mentalność była znakiem rozpoznawczym wszystkich samodzielnych milionerów – stwierdza Corley. Problemem większości ludzi jest jednak to, że są kompletnie nieświadomi swoich myśli – dlatego każdy z nas powinien czasem zatrzymać się i posłuchać własnego umysłu. Wówczas zapewne okaże się, że większość naszych myśli jest negatywna, ale bez ich świadomości nie da się przestawić na pozytyw. Zdaniem Corleya, “świadomość to klucz”.

11. Nie idą za grupą

Mark Zuckerberg to człowiek sukcesu, który potrafił zarazić swoją wizją innych

Niezdolność do oddzielenia się od grupy czy stada powoduje, że większość ludzi nigdy nie osiąga sukcesu. Zazwyczaj bowiem chcemy uniknąć wystawania ponad tłum. Bogaci ludzie tworzą swoją własną grupę i wciągają w nią innych.

12. Mają opanowaną etykietę

Każdy człowiek sukcesu wie, jak zachować się w danej sytuacji

Milionerzy opanowują pewne zasady kultury i etykiety na poziomie mistrzowskim — i ty też musisz, jeśli chcesz odnieść sukces, pisze Corley. Zawiera się w tym m.in. wysyłanie podziękowań, pamiętanie o ważnych życiowych wydarzeniach, jak urodziny czy ślub, jedzenie w kulturalny sposób i zachowanie dobrych manier przy stole, ale też adekwatne ubieranie się na różne okazje.

13. Poświęcają 15-30 minut dziennie wyłącznie na myślenie

Bill Gates poświęca dużo czasu zarówno na czytanie, jak i myślenie

Myślenie to klucz do sukcesu. Bogaci zazwyczaj robią to w odosobnieniu, rano, co najmniej 15 minut dziennie. Każdego dnia milionerzy robią przysłowiową “burzę mózgów” sami ze sobą, zastanawiając się nad swoimi karierami, finansami, zdrowiem czy charytatywnością. Wciąż zadają sobie pytania, takie jak: co mogę zrobić, żeby więcej zarabiać? Czy moja praca mnie uszczęśliwia? Czy ćwiczę wystarczająco dużo? W jakie jeszcze działania charytatywne mogę się zaangażować?

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *